piątek, 6 stycznia 2012

Przyczyny niepłodności: Chemia wokół nas

Czy ulubiona szminka, lub sałatka z tuńczykiem mogą przeszkodzić Ci w zajściu w ciążę? Tak, sugeruje Dr. Robert Greene, ginekolog i endokrynolog z CNY Fertility Center w USA.

W swojej książce na temat leczenia niepłodności(1), Dr. Greene wymienia szereg powszechnie stosowanych w przemyśle związków chemicznych, które źle wpływają na równowagę hormonalną kobiet i mężczyzn, tym samym obniżając szanse na upragnionego dzidziusia. Oto najważniejsze z nich:


Nazwa substancji
Gdzie występuje
Szkodliwe działanie
Jak się chronić
Parabeny
Konserwanty większości kosmetyków pielęgnacyjnych.
Naśladują hormon żeński estrogen, niszcząc równowagę hormonalną. Mogą powodować raka piersi.
Unikaj kosmetyków, które w swym składzie wymieniają człon „paraben”. Najczęstsze nazwy to: methylparaben (E218), ethylparaben (E214), propylparaben (E216) butylparaben, isobutylparaben.  Jeżeli do tej pory stosowałaś konwencjonalne kosmetyki, zastosuj FemiFertil, suplement diety, który, wraz ze zdrową dietą, pomoże Ci wyregulować gospodarkę hormonalną. 
Ftalany (ang. phthalates)
Stosowane jako środki zmiękczające w lakierach do paznokci, lakierach do włosów i opakowaniach plastikowych, oraz przełużające trwałości zapachów w produktach kosmetycznych.
Naruszają równowagę hormonalną kobiety i niszczą DNA w nasieniu. Jeżeli zajdziesz w ciążę i spodziewasz się chłopca, ftalany mogą prowadzić do zaburzeń w rozwoju organów płciowych maluszka. 
Lakier do paznokci zastąp polerką. Zrezygnuj z lakieru do włosów lub poszukaj lakieru na bazie składników naturalnych – kilka dobrych propozycji znajdziesz tutaj. Unikaj kosmetyków perfumowanych, które w swoim składzie zawierają słowo „parfum” lub „aromat”. Zastąp je kosmetykami bezzapachowymi (takie są często linie dla skóry wrażliwej), lub zawierającymi naturalne olejki eteryczne. Można je kupić w wielu sklepach internetowych. Przechowuj żywność w opakowaniach szklanych i ceramicznych, unikaj plastikowej folii spożywczej, nie wkładaj żywności do kuchenki mikrofalowej w opakowaniach plastikowych. Stosuj preparat FemiFertil dla uregulowania cyklu. 
 Rtęć 
Ryby (szczególnie drapieżne) i owoce morza
Obniża produkcję spermy i jej jakość. W ciąży, powoduje wady mózgowe i neurologiczne płodu.
Ogranicz spożycie ryb drapieżnych, w szczególności: tuńczyk, miecznik, rekin, marlin, halibut, szczupak, makrela.
Bisfenol A (BPA)
Składnik wielu opakowań plastikowych (w tym butelek dla niemowląt i opakowań). Powszechnie stosowany w wyściółce puszek konserwowych i wieczek w wielu słoikach.
 Naśladuje działanie estrogenu, prowadząc do poważnych zaburzeń hormonalnych.  Obniża jakość nasienia. Zwiększa ryzyko poronienia i chorób nowotworowych. 
 Kupuj żywność świeżą lub suszoną. Unikaj żywności w puszkach (szczególnie pokarmów kwaśnych, jak pomidory. Kwaśny odczyn potęguje wydzielanie BPA). Unikaj naczyń plastikowych, wyrzuć te, które są stare i popękane. Ogranicz pokarmy i napoje w opakowaniach plastikowych, unikaj opakowań oznaczonych na spodzie numerem 7. 
Polichlorowane bifenyle (PCB)
Zanieszyszczenia wody i powietrza, tkanka tłuszczowa zwierząt, izolacja i elementy drewniane starszych budynków.
U kobiet czterokrotnie zwiększają ryzyko endometriozy. U mężczyzn deregulują hormony i obniżają produkcję nasienia.
Stosuj dietę niskotłuszczową, ogranicz spożycie mięsa na rzecz warzyw, owoców, i roślin strączkowych. Jeżeli pijesz wodę z kranu i dodajesz ją do potraw, zainstaluj kuchenny filtr do wody. Jeśli masz w domu starszą boazerię, lub parket, wymień lub odśwież produktami bezpiecznymi dla zdrowia .
Dioksyny (TCDD)
Obecne głównie w pokarmach wysokotłuszczowych (mięso, ryby, nabiał). 
Zwiększają ryzyko endometriozy, zaburzają równowagę hormonalną. W ciąży powodują wady urodzeniowe i rozwojowe płodu.
Zredukuj spożycie tłustego mięsa, owoców morza, i nabiału, zrezygnuj z mięsa „z grilla”. Pokarmy te zastąp warzywami, owocami, i roślinami strączkowymi.
Alkohol 
Piwo, wino, alkohole ciężkie, słodycze z nadzieniem alkoholowym.
Zaburzenia popędu płciowego, owulacji, obniża szansę na implantację zapłodnionego jaja. Podczas ciąży wywołuje płodowy syndrom alkoholowy.
Wyklucz z diety wszelkie napoje alkoholowe w trakcie starań o dziecko, podczas ciąży, i karmienia. 
Związki perfluorowane
Naczynia z powłoką teflonową, folia spożywcza, lakiery do posadzek, tkaniny tzw. odporne na plamy 
Zaburzenia hormonalne u kobiet i mężczyzn.
 Gotuj w naczyniach ceramicznych lub ze stali nierdzewnej, przechowuj żywność w naczyniach szklanych, lub ceramicznych. Stosuj tkaniny bez środków impregnujących. Pij wodę filtrowaną, stosuj ekologiczne środki konserwacji sprzętów i podłóg.
Fenol, chlor, benzen
Składniki wielu domowych środków czystości.
Zaburzenia hormonalne u kobiet i mężczyzn. Wady wrodzone płodu. 
Zamiast konwencjonalnych środków czystości, zrób własne, z kilku niedrogich składników.
Środki owadobójcze

U kobiet obniżają ilość pęcherzyków Graafa w jajnikach, zwiększają ryzyko poronień i raka. U mężczyzn obniżają ilość i jakość spermy. 
Nie stosuj środków owadobójczych w domu. Zachowuj czystość, szczelnie zamykaj opakowania z żywnością.

 Bibliografia
(1) Greene, R. A., Tarkan, L. (2008). Perfect hormone balance for fertility: The ultimate guide to getting pregnant. New York: Random House, Inc.

Brak komentarzy: